Mai oli treenerivahetuskuu!

TRL korraldas maikuus treenerivahetuskuu, mis toimus põhimõttel, et tantsurühmade trenniajad jäävad samaks, aga nende ette astus hoopis teine treener, kes õpetas rühmale mõne uue tantsu või viis läbi hoopis mõne muu huvitava treeningtunni.

Treenerivahetuskuust võttis osa 15 Tartu linna ja maakonna tantsurühma ning nende treenerid:

TTÜ Tartu Kolledži segarühm Vassakule, Maire Jürgel
Naisrühm Taaratar, Anneli Villenthal
Tuulispastel, Anneli Villenthal
Tantsuansambel Tantsutallad, Uve Saar
Puhja Seltsimaja segarühm Opsal, Karel Vähi
Kambja naisrühm Vikertiimer, Heleri Huuse
Naisrühm Ladvaubinad, Marius Aave
Rahvatantsuselts Upsijad, Meelika Kaarna
Reola segarühm, Kalli Ird
Tantsuselts Toome, Lea Kurvits
Tartu Ülikooli RKA nais-ja neiduderühm, Kärt Vuks
Kivilinna tantsuselts, Külli Petersell
Kivilinna Kooli 6.-9.klass, Külli Petersell
Härmatis, Anita Kreen
Tarbatu noorterühm, Kristel Maruste

Aprillikuu keskpaigas pandi loosiratas keerlema ning treenerid jaotati rühmade vahel ära. Mõned treenerid ja rühmad sattusid nii õhinasse, et ei kannatanud mai algust ära oodata ning kohtuti juba aprilli lõpus. Kogemus oli rühmadele kindlasti uudne ja huvitav. Siinkohal toome ära mõnede treenerite ning tantsijate tagasiside treenerivahetuskuu kohta.

 


Tartu tantsujuhtide seas idanenud  huvitav mõte, kutsuda oma treeningule tantsuõpetaja teisest rühmast,sai sedapuhku teoks 2017.aasta maikuus.

Minul, kui peamiselt laste – ja noorte tantsurühmadega töötavale tantsuõpetajale, pakkus kohtumine Upsijatega väga meeldivat olemist ning mõnusat  õhtupoolikut seltskonnatantse tantsides.

Tantsurühma sooviks oli nii Ladina- Ameerika kui ka Standardtantsude sammustiku kordamine ning kombinatsioonide omandamine.Keerutasime jalga Samba, Rock`n Rolli, Cha- Cha- Cha, Tango ja Viini valsi rütmis.

Väga meeleolukaks kujunesid ringtantsud partneri vahetusega (Seltskonnafoxtrott ja Seltskonnasamba).
Olen väga rahul võimaluse eest tutvuda Upsijate rühmaga ning loodan jätkuvale koostööle.

Kerget jalga soovides,

Anita Kreen


Tartumaa Rahvatantsujuhtide Liidu ideest vahetada treenereid haarasin kohe kinni.

Loosi või saatuse tahtel sattusin treeneriks naisrühma Vikertiimeri juurde.  Olen selle rühma käekäiguga natuke rohkem tuttav, sest aastatel 1992- 2000 juhendasin Kambja naisrühma. Nii vahva oli minna oma endiste tantsijate ette. Praeguses koosseisus kohtusin vahetustreenerina viie naisega, kes tantsisid  nn minu ajal.

Neljapäeval, 27. aprillil alustasin Vikertiimeri tantsutrenni kaheksa naisega. Püüdsin soojendusele läheneda naiselikult, midagi pilatesest midagi joogast, midagi klassikast. Trenni tantsulises osas õppisime Kassari-tantsude perekonna tantse : Kassariik, Ingliska, Oige ja Vasembat. Oli väga vahva, sest kaks naist polnud kunagi ka Ullo Toomi seatud Oige ja Vasembat tantsinud. Nüüd lubasid kõik laupäeval, 29. aprillil kell 13.05 Vikerraadio lainepikkusel olla ning vähemalt kassiga tantsida.

Lisaks sellele kuulsin Vikertiimeri tegutsemisest, plaanidest ning reisist Saksamaale. Trenni lõpuosas näitasid ja õpetasid naised mulle seltskonnatantse, mida nad esitavad, õpetavad sakslastele.

Kaks tundi Kambjas Vikertiimeri juures möödus vahvalt, lustilisel ja tantsuliselt. Oli soe, mõnus ja kodune.

Kalli Ird


Olin ise treenerivahetuskuu idee väljakäijaks ning eestvedajaks, seda põnevam oli mul sellest osa võtta. Soovisin kangesti kätt proovida lasterühmadega, kuid loosi tahtel käisin trenni andmas Tarbatu noorterühma juures. Alustasime ikka klassikaliselt soojendusest ning harjutasime erinevaid põhisamme ning pöörlemist ja tõsteid, treenisime ka erinevaid lihasgruppe, mida tantsijad rohkem vajavad ja kasutavad. Õppisime selgeks kõik folkloorsed tantsud, mis Tartu tudengipäevade raames toimuval öötantsupeol kavas olid. Tundus, et noorte jaoks olid tantsud huvitavad ning nagu ikka, osutus minu jaoks kõige lihtsam tants kõige keerulisemaks (Galopp).
Oli väga tore kätt proovida esimest aastat tantsivate noortega ja näha siiraid emotsioone, kui midagi välja ei tulnud või mingi tantsuliigutus või -kombinatsioon neile väga meeldis.

 

Külastasin ka naisrühma Taaratar, kellega oli samuti väga tore. Ma pole ise naisrühma juhendanud ja väga meeldivalt üllatav oli näha, kui ilusad ja graatsilised on naisrühma naised (eriti nende käteliigutused!). Naised võtsid mind hästi vastu. Tegin nendega korraliku soojenduse ning seerjärel kordasime üle kõik sellel hooajal õpitud tantsud.

Meelika Kaarna


Trenn kulges väga meeldivalt, Puhja sain ühe tantsijaga kes samuti liikus Tartust ning seetõttu ei olnud probleeme tantsusaali leidmisega. Mind võeti vastu väga positiivselt ning tund oli täis nalja ja naeru, kuid ka tööd. Õppisime selgeks tantsu “Laiali on” ning kordasime rahvusvaheliseks tantsupäevaks “Oiget ja vasembat”.

Heleri Huuse


Toimus vähe teistmoodi trenn, nimelt oli Annelil ainult üks tantsujalg. Sellele vaatamata oli põnev – tegime soojenduse, mitmeid koordinatsiooniharjutusi ja õppisime ka uue tantsu.

Tantsuselts Toome


 Meil käis treenerivahetuskuu raames külas Külli Petersell. Olime harjunud, et meie oma treener teeb üle keskmise võhmaka soojenduse ning tundsime end tundi alustades väga kindlalt, kuid kui Külli järjest keerulisemaid ja nõudlikumaid harjutusi tegema hakkas, olime esmalt veidi kohkunud, kuid samas ka väga põnevil, et mida uut ja huvitavat ta veel meile pakub. Külli tegi kõik ise kaasa ning tema näost ei suutnud me küll grammigi väsimuse märgata- ta oli alati positiivne, kuid samas ka nõudlik.
Soojendus tehtud ja veidikene hinge tõmmatud, alustasime uue tantsu õppimisega. Tantsu autoriks oli tema oma poeg ning see oli armas noorterühmade lugu, millega omajagu pusida saime.
Suur aitäh Küllile, kes meie trenni oma särtsu ja huvitavate harjutustega rikastas!

TTÜ Tartu Kolledži segarühm Vassakule


29.05.2017 toimus Tuulispastelde järjekordne, ent selle kevade viimane trenn. Sedapuhku pani noori kuumas kooli aulas higistama TTÜ Tartu Kolledži segarühma Vassakule juhendaja Maire. Trenn algas tavapärase soojendusega, mis erines tavapärasest peamiselt selle poolest, et soojenduse kestel tuli puhata. Soojendusele järgnevalt meenutati tantsijatele, et kunagi ei saa pühendada liiga palju aega tehnikale ning keha valitsemisele. Ilma ei kannata vististi A rühmale vääriliselt esineda. 🙂

Võõras treener võõra rühma ees paneb (loodetavasti) mõlemad pooled meeldivalt ebamugavasse olukorda, mis arendab kõiki. Tuulispastlad jäävad ootama järgmist julget.

Tuulispastel


Treenerivahetuskuu sattus meie rühmale ajale, millal Taaratari treeneril Annelil oli õnnetu juhuse tõttu vasak jalg kipsis ja liikumine raskendatud. Sellest tulenevalt oli Taarataril võimalus osa saada kahe toreda treeneri Meelika Kaarna ja Kärt Vuksi treeningust.

Asendustreener Meelika on seotud segarühma juhendamisega, kuid see ei seganud teda naisrühmaga töötamast. Soojendusharjutuste tempo ja intensiivsus kasvas järk- järgult. Polnud pääsu nurgast- nurka liikumistest küll pööreldes, küll kombineeritud sammudega. Taaratar sõidab oma vähendatud koosseisuga juuni lõpus Horvaatiasse festivalile ja seetõttu vajas selgeks saamist “Simmanipolka”. Meelika oli kunagi ise seda tantsu tantsinud. “Simmanipolka” õppimine sujus üllatavalt rahulikult, kuigi tants ise on karakterilt kõike muud kui rahulik. Meeldiv, tasakaalukas ja asjatundlik juhendaja Meelika suutis vaheldusrikkalt sisustada poolteist tundi, aeg möödus märkamatult.

Teine asendustreener Kärt puutub oma igapäevases juhendajategevuses kokku neidude- ja naisrühmaga. Kärdi trennis olid Taaratari tantsijatest kohal napilt rohkem kui pooled ja otsustasime tantsulise liikumise treenimise kasuks. Kärt näitas nobedasti järjest uusi ja uusi liikumisi ette, mida me algul ringis harjutasime ja veidi hiljem diagonaalidel nurgast- nurka järele teha proovisime. Väga meeldisid tema plastilisust rõhutavad kompleksharjutused, mis olid peaaegu nagu meie oma treeneri Anneli balletiharjutused. Kärt aitas meisterliku juhendamise läbi avastada teistmoodi vaatenurki rahvatantsule. Ta on treener, kes suudab minna süvitsi ning põhjendab ka tantsijatele liikumisega seotud põhimõtteid. Elamuslik ja meeldejääv treening oli!

Treenerite vahetamine oli meie rühma jaoks põnev kogemus, mis tõi treeningutesse uut energiat. Saime omal nahal tunda meistriklassi rahvatantsutreeningute juhendamist.

Meie oma rühma treener Anneli Villenthal on rahvatantsijate juhendamises kõrgtase, julgeme teistelegi soovitada. 

Aitäh vahva idee väljamõtlejale! 

Taaratar


 

Miks korraldasime treenerivahetuskuu?

Külalistreener on ise väga tore ja arendav olla, see kogemus kisub meid välja mugavustsoonist, kus teame, et oma rühm meid tunneb ja mõistab. Külalistreenerina tunneme suuremat vastutust (nt valime hoolikamalt sõnu ja kasutame õiget tantsuterminoloogiat), mis paneb ka edaspidi oma trennides tehtavat analüüsima ja parandama. Külalistreener olla on hea vaheldus ning ergutab tagasi oma rühma juurde positiivsete emotsioonidega tagasi minema.

Ka rühma jaoks on hariv ja kindlasti distsiplineeriv kogemus kohtuda võõra treeneriga, seda eriti, kui rühm on aastaid sama treeneri käe all harjutanud. Huvitav on olla tunnis, kus tehakse teistmoodi soojendust (kui üldse tehakse?) ning tantsu õpetades märkab treener hoopis teisi nüansse, kui enda õpetaja.

Lisaks võiks ju ideaalis juhtuda nii, et lasterühmade treener külastab mõnda B-rühma, naisrühma juhendaja mõnda C-rühma ja D-rühma treener mõnda noorterühma – ehk hakkab antud liik meeldima ja ühest külastuskorrast saadakse julgus kätt proovida ka rühmaliigiga, mida endal veel ei ole.

Tore oleks, kui Tartumaa rühmad tunneksid teisi maakonnas tegutsevaid õpetajaid paremini. Kindlasti aitavad sellele kaasa meie maakonna peod, aga konkreetse treeneri treeningtunnis viibimine aitab rühmal temaga paremini tutvuda. Nendest kohtumistest võivad sündida rühmade- ja treeneritevahelised sõprussidemed ning sealt edasi juba kahe sõprusrühmade ühised tegemised.

Loodame, et kõigil osalejatel oli meeldejääv tund külalistreeneriga ning ootame uuel aastal kõiki jällegi treenerivahtuskuust osa võtma!

 

TRL-i juhatus

 

Avalda arvamust

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: